Przy codziennym, porannym sprawdzaniu poczty, natrafiliśmy na pytanie które nas bardzo zainteresowało.
Pewna Pani hafciarka pyta nas o narzędzia które umożliwią jej przygotowanie płócien pod haft. To zapytanie skłoniło nas do krótkiego opisania kompletu narzędzi OLFA bardzo pomocnych w pracach hafciarskich.
Pierwszym pytaniem było o nóż/nożyczki które mogły by obciąć płótno w taki sposób, aby nie strzępiło się podczas późniejszych prac przy hafcie.
Takim narzędziem jest nóż OLFA PIK-2. Za jego pomocą tniemy płótno tworząc linię cięcia o kształcie fali. (jak pod lamówkami w spodniach)
Cięcie prostą linią płócien powoduje u Pani zajmującej się haftem spowoduje strzępienie się na dużej szerokości przy krawędzi i wyciąganie raz mniejszych, raz większych ilości nici z płótna.
Przy stworzeniu na krańcu linii falistej unikamy wyciągania samoczynnego wielu nitek osnowy z płótna psując niejednokrotnie całość pracy. Pierwsze docinanie płótna powinno być z małym zapasem na docinanie na wymiar po skończonym hafcie.
Po skończonej pracy przy hafcie, docinany nożyczkami lub innym nożem krążkowym OLFA dającym już prostą linię (np. TRY-1G) lub nożyczkami na żądany wymiar.
Dzięki zastosowaniu noża PIK-2 można uniknąć zniszczenia pracy niejednokrotnie wykonywanej przez długi czas poprzez poprucie płótna na którym haftowaliśmy.
UWAGA! Przy używaniu noży krążkowych należy stosować jako podkład do cięcia MAT DO CIĘCIA OLFA na które kładziemy cięte płótna, które kroimy nożami krążkowymi.
Nie używając maty na której będzie pracował nóż od razu zniszczymy jego ostrze przy zetknięciu z twardym blatem stołu oraz sam stół, gdyż ostrza OLFA są niezwykle ostre.
Jeśli do haftów używamy bardzo delikatnych tkanin, bądź o rzadkiej osnowie stosowanie klasycznych nożyczek kończy się często ich zaciągnięciem, zniszczeniem.
Do takich właśnie tkanin został stworzony przez japończyków nóż krążkowy RTY-1/G i inne z serii RTY. Nożami krążkowymi nie zaciągnie się nitki, nie skroi z zadziorami i nie wyśliźnie nam się z ręki. Materiał leży prosto jak wymaglowana, a użyta mata trzyma nam cięte płótno które na nim leży, a od góry tniemy je tak jakbyśmy cieli pizzę.
UWAGA! Dwie porady przy cięciu nożami krążkowymi.
Nacisnąć nóż krążkowy na matę i wjechać naciśniętym nożem na płótno które leży kilka centymetrów dalej na macie.
nie jeździć nożem do przodu i do tyłu, ale SPOKOJNIE i zdecydowanym ruchem wyłącznie do przodu. Płótno nam nie ucieknie, bo TRZYMA go mata od spodu „trzecię ręką” (płutno ściśle przylega do szorstkiej maty), mata również się nie przetnie, bo kulturysta miałby problem z takim mocnym naciśnięciem, aby ją przeciąć.
Na marginesie pragnę zaznaczyć, że maty mają podziałki zarówno kątów jak i centymetrowe, a na stronie odwrotnej calowe. Do cięcia małych płócien firma OLFA posiada szablony które są półprzeźroczyste, z podziałkami kątów i centymetrowe. Szablony są o tyle ciekawe, że z jednej strony są szorstkie które przykładając do szorstkich tkanin bądź szorstkich papierów nie przesuwają się względem nich w takim stopniu jak zwykłe linijki, druga strona szablonu jest natomiast idealnie gładka i przykładając do gładkich i lejących tkanin, „śliskich” papierów i folii to daje nam taki efekt jakby się szablon przykleił do nich i tnąc od niego również na takich powierzchniach, nie przesuniemy go.
Szablony mają różne wymiary 15cmx30cm, 15cmx60cm oraz 30x30cm
Drugim pytaniem, a właściwie informacją która miała nam pomóc w wyobrażeniu sobie problemu, była informacje, że pytająca Pani zajmuje się haftem richelieu.
Haft richelieu to specyficzna i dająca fantastyczne efekty dziedzina haftu. Pozwolimy sobie coś zaprezentować w tym właśnie ubocznym temacie pytania.
Wycinając wzory z haftu, używa się różnych narzędzi: nożyczek, jakiś nożyków, skalpeli.
Nasza podpowiedź nie jest tu chęcią zastąpienia już używania od wieków narzędzia służących do tego celu, lecz podpowiedzią użycia noża który bardziej może pomóc niż zastąpić w wycinaniu niepotrzebnych skrawków płótna w szczególnie ciężkich do obróbki miejscach. Zaprezentuję tu nóż OLFA TEC-1. Ten nóż posiada półkoliste ostrze którym pracuje się troszkę inaczej, a efekty mogą być naprawdę fantastyczne i mogą fantastycznie podnieść walory estetyczne haftu przy dużym ograniczeniu nakładu pracy.
Nóż TEC-1 jest nożem o ostrzu w kształcie umożliwiającym wbicie go początkiem ostrza pomiędzy haftem, a niepotrzebnym skrawkiem materiału którego chcemy się pozbyć i ruchem półkolistym (jak gilotyna) robimy cięcie. Później następne po geometrii wycinanego skrawka i po prostu zostaje on odłączony od całości pracy. Pracę nożem TEC-1 również wykonujemy na matach do cięcia OLFA.